İzmir İl Müdürlüğü
 

Bakan İslam, Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Paula Risikko ile bir araya geldi 14 Ocak 2014

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Paula Risikko ile Ankara Palas’ta bir araya geldi.

 

Bakan İslam görüşmede yaptığı konuşmada, Türkiye ve Finlandiya arasındaki ilişkilerin eskilere dayandığına işaret ederek, son yıllarda yapılan üst düzey ziyaretlerle de ikili ilişkilerin geliştiğini vurguladı.

 

Finlandiya'ya, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine verdiği destek konusunda takdirlerini sunduklarını ifade eden Bakan İslam, ''İki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerinin güçlenmesi gerçekten bizim açımızdan önemli. Helsinki ve Türk üniversitelerindeki Türkoloji bölümlerini önemsiyoruz. Finlandiya'da yaşayan yaklaşık 9 bin vatandaşımız var. Onların çifte vatandaşlık alabiliyor olmalarından memnuniyet duyuyoruz'' diye konuştu.

 

Fin okullarında Türk çocuklarına Türkçe anadil derslerinin verilmesini de memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Bakan İslam, ''Katılımcı demokrasi, barış, insan hakları, kadın, erkek eşitliği, adalet ve farklılıklara saygı gibi evrensel değerleri paylaşan iki dost ülkenin aynı idealler doğrultusunda müşterek çabası artarak devam edecektir'' dedi.

 

Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Risikko da Türkiye'de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin Finlandiya için önemli olduğuna dikkat çekti. Risikko, bu ziyaretin gelecek için de önemli olduğunu ifade etti.

Bakan İslam, Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Paula Risikko ile bir araya geldi (1) Bakan İslam, Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Paula Risikko ile bir araya geldi (2)

Bakan İslam, Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Paula Risikko ile bir araya geldi (3) Bakan İslam, Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Paula Risikko ile bir araya geldi (5)

Bakan İslam, Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Paula Risikko ile bir araya geldi (6)

Bakan İslam, Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Paula Risikko ile bir araya geldi (7)

Bakan İslam, Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Paula Risikko ile bir araya geldi (8)