İzmir İl Müdürlüğü
 

İzmir İl Müdürlüğü Aliağa Çocuk Ve Gençlik Cezaevi Ziyareti 31 Ocak 2013

Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürü Zekeriya ERTAŞ  beraberinde  Çocuk Hizmetlerinden sorumlu İl Müdür Yardımcısı Ayşe ÇELİK, Kadın-Aile ve Toplum Hizmetlerinden sorumlu İl Müdür Yardımcısı Ayla ÇELİK, Korunmaya Muhtaç Çocuklar Şube Müdür V. Gürkan NERGİZ  ile birlikte İzmir’de 0-18 yaş çocuk alanında yatılı hizmet veren kuruluş müdürleri; Karşıyaka Çocuk Yuvası Müdürü Adnan GÜNEŞ, Buca Kız Yetiştirme Yurdu Müdür V. Gülcan YILIKYILMAZ, Alsancak Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdür V.İlhan ÇOLAK, Mehlika Ribnikar Koruma ve Bakım Rehabilitasyon Merkezi Müdür V.Serdar ORTAKAYA, İzmir Bakım Sosyal Rehabilitasyon Müdür V. Mehtap YASİNTEMUR ve Çocuk-Kadın İlk Kabul Sorumlusu Vesile DÖNMEZ  22.01.2013  tarihinde Aliağa Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde ziyarette bulundu.

            Aile ve Sosyal Politikalar İzmir Müdürü Zekeriya ERTAŞ ve beraberindeki heyet Aliağa Yenişakaran Çocuk ve Gençlik Cezaevi Müdürü Emrullah TURAN eşliğinde kurumu gezerek çocuğun cezaevine girişinden itibaren cezaevi yönetimi ve psiko-sosyal servisin  çocukların günlük yaşam planlarının oluşturulması, meslek edinmeleri, cezaevi sonrası hayatlarında yararlı olacak çalışmalar  hakkında bilgi aldı.  360 kapasiteli Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde 229 çocuk,  360 kapasiteli kadın cezaevinde ise 310 kadın ile 6 yaş altı 12 çocuğun anneleri ile birlikte kaldığı öğrenildi. Cezaevinde anneleri ile kalan 6 yaş altı çocuklar için düzenlenmiş kreş binası gezildi, kurumsal olarak yapılacak desteklerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

            Çocuk ve Gençlik Cezaevi Müdürü özellikle çocukların tahliye sonrası yaşadıkları sıkıntılara değinerek bu çalışmalar için destek istedi, İl Müdürü Zekeriya ERTAŞ, “Ailesi yanında veya koruma altında, kuruluşta, koruyucu ailede ya da cezaevinde çocuk çocuktur. Bu çocuklar da toplumun birer bireyidir, toplumun bir parçasıdır, onlar da ileride aile olacaktır.  Bizim toplum olarak yaptığımız en iyi yatırım geleceğimiz olan çocuklara yaptığımız yatırımlardır. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak cezaevinde kalan çocuklarımız için de elimizden geleni yapmaya hazırız, bu çocuklarımızın ihtiyaçları için İl Çocuk Koordinasyon Kurulu’na önerilerde bulunacağız, hatta  gelecek aylarda İl Çocuk Koordinasyon Kurulu Toplantımızı cezaevinde yapılması için planlama yapacağız. Bu toplantı ile İl Çocuk Koordinasyon Kurulunda olan kurumsal temsilcilerin cezaevini tanıması ve burada kalan çocuklarımız için neler yapabiliriz sorusunu hep birlikte düşünmemizi sağlacak ve bunun neticesinde tüm kurumların  işbirliği eşgüdümün sağlanması açısından önemli olacağını düşünüyoruz” dedi. 

            Çocuk ve Gençlik Cezaevine ziyarette bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürlüğü Heyeti, çocukların meslek edindirme iş atölyelerini gezdi, çocuklarla sohbet etti, beraber top oynadı, ziyaret sonrasında ilimizde Avrupa Birliği insan haklarına uygun normlarda açılan cezaevinde emeği geçen herkese teşekkür etti.