İzmir İl Müdürlüğü
 

İzmir İl Müdürlüğü Aliağa Kapalı Kadın Cezaevi Ziyareti 31 Ocak 2013

Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürü Zekeriya ERTAŞ  beraberinde  Çocuk Hizmetlerinden sorumlu İl Müdür Yardımcısı Ayşe ÇELİK, Kadın-Aile ve Toplum Hizmetlerinden sorumlu İl Müdür Yardımcısı Ayla ÇELİK, Korunmaya Muhtaç Çocuklar Şube Müdür V. Gürkan NERGİZ  ile birlikte İzmir’de 0-18 yaş çocuk alanında yatılı hizmet veren kuruluş müdürleri; Karşıyaka Çocuk Yuvası Müdürü Adnan GÜNEŞ, Buca Kız Yetiştirme Yurdu Müdür V. Gülcan YILIKYILMAZ, Alsancak Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdür V.İlhan ÇOLAK, Mehlika Ribnikar Koruma ve Bakım Rehabilitasyon Merkezi Müdür V.Serdar ORTAKAYA, İzmir Bakım Sosyal Rehabilitasyon Müdür V. Mehtap YASİNTEMUR ve Çocuk-Kadın İlk Kabul Sorumlusu Vesile DÖNMEZ  22.01.2013  tarihinde İzmir Aliağa Kadın Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumunu ziyaret etti.

Aile ve Sosyal Politikalar İzmir Müdürü Zekeriya ERTAŞ ve beraberindeki heyet Kurumunun yetkilileri eşliğinde kurumu gezerek, kadınların  cezaevine girişinden itibaren günlük yaşam planlarının oluşturulması  hakkında bilgi aldı. Aliağa Kapalı Kadın Ceza ve Tutukevi 360 kapasiteli olup, ziyaret tarihinde  cezaevinde  310 kadın ile 6 yaş altı 12 çocuğun anneleri ile birlikte olduğu, 18 yaş altı 2 kız çocuğununda kadın cezaevinde kaldığı öğrenildi.

Cezaevinin ,Takı ve Deri Tasarımı, Bilgisayar Kullanıcılığı,Tekstil Makine Kullanımı ve Konfeksiyon iş atölyeleri  ziyaret edilerek, atölyelerde çalışan tutuklu kadınlarla sohbet edildi. Atölyelerde verilen meslek kursları ile  tutuklu kadınlara  meslek edindirilmesinin  yanı sıra üretime yönelik atölyelerde çalışan ve dışarıdan ekonomik bir desteği olmayan kadınların bu atölye çalışmalarından gelir elde ettiği öğrenildi.

18 yaş altı iki kız çocuğunun yaşam alanları ziyaret edilerek çocuklarla sohbet edildi.

 Cezaevinde anneleri ile kalan 6 yaş altı çocuklar için düzenlenmiş olan kreş binası da gezildi.

Aliağa Kadın Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumunu yetkilileri ile; tutuklu ve hükümlü kadınlar ile beraberindeki çocuklarına ve 18 yaş altı kız çocuklara yönelik kurumsal olarak yapılabilecek desteklerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

DSC 0091

DSC 0079

DSC 0067