2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü” Yürüyüşü Gerçekleştirilmiştir.

             2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü” kapsamında otizmli bireylerin toplumda fark edilmesi, sorunlarının tartışılması ve çözüme kavuşturması anlamında toplumsal bilinç yaratmak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının öncülüğünde; 81 ilde eşzamanlı olarak sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları, sanatçılarımız, çocuklarımız ve halkın katılımıyla ilimizde farkındalık yürüyüşü gerçekleştirilmiştir.
              Vali Yardımcısı Sultan DOĞRU, İl Müdürümüz Nesim TANĞLAY ve Türkiye Otizm Meclisi Başkanı Veysel ŞAHİN’in katıldığı yürüyüş, Cumhuriyet Meydanından Konak Saat Kulesindeki etkinlik alanına devam etmiştir.
           Etkinlikte konuşan İl Müdürümüz Nesim TANĞLAY: “Bildiğiniz gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak geçen yıl “Otizm Ulusal Eylem Planını” çıkardık. Bu plan doğrultusunda gerekli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bugün bütün toplumun farklı kesimden insanlarla birlikte, çocuklarımızla birlikte, sanatçı ve derneklerimizle birlikte bir yürüyüş planladık. Amacımız otizm konusunda bir farkındalık yaratmak, kamuoyunun bu anlamda duyarlılığını artırmaktır. Sloganımızda olduğu gibi “otizmi fark et, kabul et, bizimle yürü” mesajını tüm İzmir halkına vermek istiyoruz.” demiştir.
Türkiye Otizm Meclisi Başkanı Veysel Şahin; “Otizm Eylem Planı” kapsamında otizmli bireylerin hizmetlerden eşit olarak yararlanmasını sağlamak ve bağımsız bir şekilde toplumsal yaşamın her alanına katılımlarını kolaylaştırmak amaçlandığını, Otizm Eylem Planı’nın sivil toplum örgütleri tarafından takip edilmesi gerektiğini ve bu anlamda Türkiye Otizm Meclisinin faaliyet göstermeye başladığını ifade etmiştir.
           Yürüyüşün etkinlik alanında son bulmasının ardından sanatçılar eşliğinde eğlenceli dakikalar geçiren çocuklarımız ve aileleri, İl Müdürlüğümüze bağlı Ayşe Sevinç Solmaz Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizin halk oyunları gösterisini ilgiyle izlemiştir.
            Kamuoyunun dikkatini otizme çekmek amacıyla çocuklarımız protokol üyeleri ile birlikte mavi balonları gökyüzüne göndermişlerdir.  İzmir’in sembolü Saat Kulesi ve Konak Meydanı gece boyunca mavi ışıkla ışıklandırılmıştır.
           
 


Sonraki Sayfa: 2 Nisan 2018 Pazartesi Günü Saat 10:30'da Cumhuriyet Meydanından Saat Kulesine Kadar Olan Yürüyüşümüze Bekliyoruz.

Önceki Sayfa : “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi’ İlimizde gerçekleştirilmiştir.