İL MÜDÜRÜMÜZ NESİM TANĞLAY’IN “1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ” MESAJI

          Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız, üzerimizde büyük emeği olan yaşlılarımız; kültürel değerlerimizin sürekliliğini sağlayan toplumumuzun en önemli zenginlik kaynaklarıdır.
         Yaşlılarımız, bir toplumun hem geçmişi, hem hafızası, hem de kökleridir. Aynı zamanda da kuşaklar arasında bir köprüdür. Önceki kuşakların birikimleri, mirası ve toplumsal hafıza, yaşlılar vasıtası ile sonraki kuşaklara aktarılmaktadır. Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız.
          Toplumsal dayanışmanın önemli göstergelerinden birisi, yaşlılarımızın karşılaşabileceği sorunların en aza indirilmesi ve bunların çözümüne ulaşabilme olanaklarının onlara sunulmasıdır. Bu anlamda; Bakanlığımız insanımızın değer yargıları arasında var olan yaşlıya sevgi, dayanışma ve saygı yaklaşımını değişen toplum yapısı içinde ve bilimin ışığında profesyonelce hizmet alanlarına taşıyarak yaşlı vatandaşlarımıza götürülecek hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Biz de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü olarak sunduğumuz hizmetin öneminin farkındayız. Öncelikli hedefimiz yaşlı bireylere sunduğumuz hizmetin kalitesini, çeşitliliğini ve verimliliğini arttırmaktır. Yaşlılarımıza hak ettikleri saygı ve sevgiyi göstermek, toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını; sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip, hayattan zevk alarak kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak bizim görevimizdir.
           Yaşlanmak aslında bir sorun değildir. Önemli olan bu süreci doğru ve işlevsel biçimde yönetmektir. Çünkü bireylerin başarılı bir biçimde yaşlanması yalnızca bireysel özellikleriyle ilgili değil, toplumsal açıdan kendilerine sağlanacak psiko-sosyal, ekonomik ve fizyolojik yöndeki destek hizmetleriyle de yakından ilişkilidir. Bu bağlamda, yaşlılarımıza “yarın” kaygısı gütmeden yaşayabilecekleri bir hayat sunmak önceliğimizdir.
        Bu duyguların öncülüğünde tüm büyüklerimizin “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü”nü kutlar; hayata neşeyle baktıkları, sağlıklı ve huzurlu günler geçirmelerini diler, sevgi ve saygıyla ellerinden öperim.
 

Nesim TANĞLAY
Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürü


Sonraki Sayfa: SİROMA Projesi Kapsamında “Sosyal İçerme Konferansı” Gerçekleştirilmiştir.

Önceki Sayfa : İL MÜDÜRÜMÜZ NESİM TANĞLAY’IN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ MESAJI