İl Müdürümüz Nesim TANĞLAY’ın “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” Mesajı


     Beyaz Baston; 1921 yılında Londra’da bir trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, çevredekilerin kendisini farketmesi ve dikkat çekici olması için bastonunu beyaza boyamasıyla ortaya çıkmış bir engelli hareketidir.  1931 yılında Fransız Görme Engelliler Örgütü, görme engellilerin bastonunun beyaza boyanmasını ve bu hareketin beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve her yıl 7-14 Ocak haftası “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” olarak anılmaktadır.
     Engelli bireylerin toplumla kaynaşması moral ve motivasyonlarının yükselmesi açısından çok önemlidir. Görme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarında kalıcı çözümler üretmek, yaşama sevinçlerini canlı tutarak onların hayata tutunmalarını kolaylaştırmak, insana ve topluma gösterdiğimiz saygının en önemli göstergelerinden biridir. Bakanlığımız ve İzmir İl Müdürlüğü olarak, Engelli bireylerimizin sorunlarına sahip çıkmak, toplumsal yaşama tam katılımlarını sağlamak, doğru ve kalıcı çözümler üretmek, onların yaşama sevincini yitirmeden ve ayrımcılığa maruz kalmadan engellerini aşarak yaşama sımsıkı sarılmaları, mutlu bir yaşam sürmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz.
    Unutmamalıyız ki engellilerin normal bir hayat sürmeleri ve aramızda daha çok var olmaları ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkün olacaktır. Engelli bireylerin sorunları sadece onların ve ailelerinin değil, toplumsal boyutlarıyla hepimizin sorunu olmalıdır ve bu konu tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Gerek bu sorunların tespiti, gerekse çözüm yolları için toplum olarak hep birlikte çalışmalı ve sağduyumuzu kaybetmemeliyiz.
    Bu nedenle bu hafta boyunca, resmi ve sivil çeşitli kuruluşların yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının öneminin vurgulanması, görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yollarının tartışılması ve engellilerle ilgili farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır.
    Bu önemli gün ve haftada millet olarak tüm görme engelli vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu engelsiz bir yaşam diliyorum.

 

Nesim TANĞLAY
Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürü


Sonraki Sayfa: Okul Destek Projesi kapsamında Çanakkale Gezisi düzenlendi.

Önceki Sayfa : Kahraman Şehitlerimizin Yakınlarına ve Kahraman Gazilerimize devlet övünç madalyası ve beratı verildi.