İl Müdürümüzün 25 Kasım “Kadına Şiddetle Mücadele Günü” Mesajı

 

        25 Kasım, Birleşmiş Milletlere üye birçok ülke ile birlikte  “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü” olarak anılmaktadır.
          Bakanlığımız tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında 2017 yılı kampanya sloganı olarak “KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR.” belirlenmiştir.
        Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadın Hizmetleri Genel Müdürlüğü kurulduğu günden itibaren, kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğu inancıyla sürdürdükleri çalışmalarını; kadına yönelik şiddetle mücadelede yasal çalışmalar, eğitim ve farkındalık arttırma çalışmaları, kurumlar arası işbirliği ile koordinasyonu arttırma, şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesi başlıkları altında toplamışlardır.
         Bakanlığımız ve İzmir İl Müdürlüğü olarak, kadına yönelik her tür şiddetin karşısında durmaktayız. Dezavantajlı konumda olan kadınların korunması, güçlenmesi, kendilerine güvenerek toplum içinde aktif rol alması anlamında sunduğumuz hizmetlerle her zaman kadınlarımızın yanındayız. İl Müdürlüğümüze bağlı olarak hizmet vermekte olan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü, can güvenliği tehlikede olan, kalacak yeri olmayan kadınlara çocuklarıyla birlikte barınma hizmeti vermektedir. Bunun yanında, ihtiyaç duyulması halinde rehabilitasyon ve psiko-sosyal destek hizmetleri verilmektedir. Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un 6284 sayılı yasa kapsamında alınan tedbir kararlarının takibi, ilgili diğer kurumlarla koordine edilerek yürütülmektedir.
             Kadına karşı sergilenecek her türlü şiddet, kadınların en temel hakkı olan insan haklarının ihlali anlamına gelmektedir. Her ne sebeple olursa olsun şiddet asla kabul edilemez. Bizi biz yapan değerli kadınlarımıza herkesin gerekli sevgi ve saygıyı göstermelerini,  tüm kadınlarımızın mutlu, huzurlu, sağlıklı ve sevgiyle dolu bir dünyada hiçbir şiddete maruz kalmadan yaşamaları temennisiyle, saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

Nesim TANĞLAY
Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürü

 
 
 
 
 
 
 


Sonraki Sayfa: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.

Önceki Sayfa : Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ve Sayın Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya İzmir’de bir dizi programa katıldı.