İzmir'de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlikler düzenlendi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında İzmir Cumhuriyet Meydanında İl Müdürlüğümüze bağlı kurum ve kuruluşların katıldığı çelenk koyma töreni gerçekleştirildi. Törende Atatürk Anıtına çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu. Törenin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Gençlik ve Spor Kulübü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla "Engellenemez Yarışma Bocce" gösteri maçı düzenlendi.

Narlıdere Huzurevi'ndeki gösteri maçına İzmir'in Bornova ve Narlıdere ilçeleri ile Manisa'nın Soma ve Aydın'ın Nazilli ilçelerinden aralarında 12 engellinin de bulunduğu 4 takım katıldı. 

Yetişkin Gençler Bocce Ligi olarak takımlar birbirleriyle yarıştı. Engelli çocuk ve gençlere antrenörler yardımcı oldu.

İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nesim Tanğlay’ın da katıldığı gösteri maçında taraflar birbirine üstünlük sağlamak için kıyasıya yarıştı. 3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında açıklamalarda bulunan Tanğlay, “Engellilik konusunda toplumsal bilincin artması ve engellilerimizin yaşam standartlarının geliştirilmesi önemlidir, Bakanlığımız ve İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak, engelli bireylerimizin sorunlarına sahip çıkmak, toplumsal yaşama tam katılımlarını sağlamak, doğru ve kalıcı çözümler üretmek, onların yaşama sevincini yitirmeden ve ayrımcılığa maruz kalmadan engellerini aşarak yaşama sımsıkı sarılmaları, mutlu bir yaşam sürmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Etkinliğe ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gençlik ve Spor Kulübü Genel Başkanı Gürdal Gümüş, 78 huzurevinde 700 lisanslı oyuncu bulunduğunu ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında 81 ilde farklı aktiviteler yapıldığını belirtti. 

Bakanlığın "Biz Birlikte Güçlüyüz" sloganıyla Türkiye'nin her ilinde engellilere yönelik toplumda farkındalığın arttırılmasına yönelik çalışmalar yaptığına işaret eden Gümüş, "Bizde Aile ve Sosyal Politikalar Gençlik ve Spor Kulübü olarak bu farkındalığın oluşumuyla ilgili sportif faaliyetler gerçekleştiriyoruz." dedi.

Yetişkin Gençler Bocce sporunu engellilerle birlikte yaptıklarını anlatan Gümüş şunları kaydetti:

"Bu çalışmalar sadece bir güne sıkıştırılmış çalışmalar değil. Bakanlık olarak zaten bu işin önderliğini yürütüyoruz. Spor Kulübü bünyesinde bin engelli sporcumuzla bu alanda bizde varız. Buradaki amaç ise engelli bireylerimizin toplum içerisinde kendilerinin öz güvenini arttırması, onlarında bizler gibi bir birey olma özelliklerini toplum içerisinde göstermeleri, cesaret duygularını arttırmaları." 


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Nesim TANĞLAY'ın "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" Mesajı

Önceki Sayfa : İl Müdürümüzün 5 Aralık “Dünya Kadın Hakları Günü” Mesajı