Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ve Sayın Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya İzmir’de bir dizi programa katıldı.

Gönül Elçileri Projesi kapsamında Cumhurbaşkanımızın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin katılımıyla Kaya İzmir Termal Otel'de "Vali Eşleri Buluşması" gerçekleştirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya, Milletvekilleri, Valiler ve  81 İlin Vali Eşlerininin katıldığı programda konuşma yapan  Sayın Emine Erdoğan "Yer kürede nerede insanlık sorunu varsa devletiyle, milletiyle Türkiye oraya uzanmaktadır" dedi.
 
Sayın Emine Erdoğan, 2012'de başlattıkları Gönül Elçileri projesinin güzel meyvelerini topladıklarını söyleyerek, İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız'ın eşi Sayın Dilek Didem Ayyıldız'ın İzmir'deki güzel girişimlerinin bir geleneği de başlattığını, bundan sonra şehirlerin tatlı bir rekabet içinde proje kapsamında yaptığı çalışmaları yerinde göreceklerini vurguladı.
 
- Sivil toplum duyarlılığı

Türkiye'nin çok güzel bir ülke olduğunu ifade eden Sayın Erdoğan, sorunların bu işin resmi sorumlularını değil eşlerini de harekete geçirdiğinin altını çizdi. 
 
Sayın Emine Erdoğan, bu duyarlılığı güçlü sivil toplum geleneğine bağladığına dikkati çekerek, "Kendisini komşusundan mesul hisseden bu toplumda gönüllük kök salmıştır. Modern çağ insanları birbirine yabancılaştırsa da hücrelerimize kadar işleyen bu hasletler milletimizin mizacı haline gelmiştir. Yer kürede nerede insanlık sorunu varsa devletiyle, milletiyle Türkiye oraya uzanmaktadır. Gönül Elçileri projesi gücünü buradan alır. Bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın titiz takibinde güçlenmektedir. Attığımız küçük adımın binlerce çocuğun hayatında hangi umudu yeşerttiğini tahmin edemeyiz. Yüzlerce aile, bir çocuğa yuva olma hazzını yaşamaktadır. Ne mutlu bu insanlık görevini layıkıyla yerine getiren, dayanışmaya omuz verene" diye konuştu.
 
Sayın Emine Erdoğan, gençliğin en büyük sermayeleri olduğunu belirterek, geçen hafta "Biz Anadoluyuz" projesi kapsamında Hakkari'den İstanbul'a gelen çocukları kabul ettiğini hatırlattı. İzmir'deki çocukların da Mezopotamyayı görmeleri gerektiğini, gençlerin ülkelerinin gücünü ancak bu sayede kavrayabileceğini, karşılıklı bu yolculukların kardeşlik köprülerini daha da çoğaltacağını, terör başta almak üzere sorunların böyle çözülebileceğini anlattı.
 
Sayın Erdoğan, Gönül Elçileri projesinde koruyucu aile başta olmak üzere bir çok projenin yeşerdiğini belirterek, bunlardan birinin Mart 2015'te başlattıkları Bereket Ormanları olduğunu, yurdun dört bir yanında 500 bine yakın fidan dikildiğini söyledi. Klasik orman ağacı türlerinin yanı sıra ekonomik getirileri olan türlerin de yetiştiğini anlatan Sayın Emine Erdoğan, 21 Mart Ormancılık Günü dolayısıyla bu sayıyı ikiye katlayacaklarını dile getirdi.
 
 
- "Her çocuğun sıcak bir aile ortamında yetişmesini hedefliyoruz"
 
Programda bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya da Sayın Emine Erdoğan'ın sosyal sorumluluk alanında her zaman destekçileri olduğunu ifade etti.
 
Koruyucu aile uygulamasında öncelikli olarak 0-3 yaş arasındaki çocukların sıcak aile ortamına yerleşmesini istediklerinin altını çizen Sayın Kaya, "Müreffeh toplumun temel unsurlarından bir tanesi çocuğun sağlıklı gelişmesine verilen önemdir. Koruyucu aile çalışmalarımıza önem veriyoruz. Her çocuğun sıcak bir aile ortamında yetişmesini hedefliyoruz. Ailelerin ekonomik sebeplerle çocuklarından ayrılmaması için sosyal ekonomik destekler veriyoruz. 105 bin çocuğumuzu aylık sosyal ekonomik destekle destekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 
Bu sene bakanlık olarak önemli bir dönüşüme imza attıklarına dikkati çeken Sayın Kaya, şöyle konuştu:
 
"Çocuk yurtları ve çocuk yetiştirme yuvalarını tamamıyla kapattık. Kurum bakımı altındaki çocukların tamamı ev ortamında, çocuk evlerinde ya da çocuk evleri sitesi dediğimiz model altında yetişiyorlar. Çocuklarımızı mili manevi değerlerimizle buluşturmaya da çok büyük önem veriyoruz. Devlet olarak son derece hassas olarak çocuklarımıza bakım vermeye gayret ediyoruz. Çocuklarımız aile ortamında, aile sıcaklığını hissederek yaşasın istiyoruz. Koruyucu aile modelinin en etkili model olduğunu düşünüyoruz. Şu an 4 bin 564 korucu ailemiz var. Bu ailelerimizin sayesinde 5 bin 542 çocuğumuz aile sıcaklığını hissederek yaşıyor. Sadece bir yıl içinde koruyucu aile yanına yerleştirdiğimiz çocuk sayısı bin 2. Bugün 0-3 yaş arası 547 çocuğumuz devlet bakımında. Biz istiyoruz ki tüm bu çocuklarımız sıcak bir yuvaya kavuşsun. 52 illimizde 0-3 yaş arası çocuğumuz var, sıcak yuva bekleyen. Bu işin sahiplenilmesiyle tüm bu evlatlarımıza sıcak bir yuva bulacağımıza inanıyorum. 0-3 yaş arası çocuğun psikolojisinin en önemli dönemi. Sonra 4-6 yaş arası 876 evladımız var, sıcak bir yuvaya kavuşturacağımıza inandığımız. Ülkemize sığınan misafir çocuklar da bu uygulamadan yararlanıyor. Koruyucu aile yanında 88 yabancı uyruklu çocuğumuz var, bunlardan 41'i Suriyeli.”
 
Sayın Kaya, geçen ay pilot olarak geçici koruyucu aile uygulaması başlattıklarını anlatarak, bu uygulamada gönüllü olmuş ailelerin bir süre çocukları evlerinde misafir ettiğini söyledi.
 
- "Erken yaşta, zorla evlilikleri bitirmemiz gerek"
 
"Ülkemizde erken yaşta ve zorla evlilikleri artık bitirmemiz gereken dönemdeyiz" diyen Sayın Kaya, şunları kaydetti:
 
"Hükümetlerimiz döneminde bu alanda önemli başarılara imza attık. Haydi Kızlar Okula kampanyasının çok büyük katkısı var. 2002'de yüzde 45'ti ortaöğretimde kızların okullaşma oranı. Bugün yüzde 83. Kız çocuklarımız okula gittikçe erken yaşta evlilerin önünü alabiliriz. Erken yaşta evliliklerin yüksek olduğu 8 ilde kapı kapı çalışma başlattık. Şimdi İzmir'in Kiraz ilçesinde de bir aile destek merkezi hazırlıyoruz, kadınlarımız, kızlarımızı eğitmek adına. Doğu ve Güneydoğu'da 110'u aştı bu merkezilerin sayısı.”
 
İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız'ın eşi Sayın Dilek Didem Ayyıldız ise Gönül Elçileri'nin İzmir faaliyetleri kapsamında yapılanları anlattı, gönül elçileri ve sevgi evlerinde kalan çocuklar adına Sayın Emine Erdoğan'a hediye takdim etti.

- İzmir İlçelerinin yöresel el sanatları çalışmaları beğeni aldı
 
Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ve Sayın Kaya, programın ardından Çeşme, Ödemiş, Kiraz, Karabağlar, Tire, Kemalpaşa gibi ilçelerin İlçe Halk Eğitim Merkezlerinde eğitim alan kadınların geleneksel el sanatları çalışmaları ve yöresel ürünlerin tanıtıldığı stantlarını gezdi.
 
Daha sonra "Bereket Ormanları" projesi kapsamında, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, Sayın Kaya, Vali eşleri ve çocuklar İzmir genelinde 500 bin fidanın toprakla buluşturulduğu etkinliğe katıldı.
 
İzmir ziyareti kapsamında Konak Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne geri dönüşüm kutularının teslim törenine de katılan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ve Sayın Kaya, Yeşilay'ın İzmir Şubesi açılışını da gerçekleştirdiler.
 

 
 

Sonraki Sayfa: İl Müdürümüzün 25 Kasım “Kadına Şiddetle Mücadele Günü” Mesajı

Önceki Sayfa : İl Müdürlükleri saha çalışmaları kapsamında odak grup istişare toplantısı gerçekleştirildi.